Az Esküvői idővonal folytatódik. Ha lemaradtál a cikk első részéről, nézd meg a Blog -ban.
Esküvői buli, lakodalom
A zenei kínálatot érdemes úgy alakítani, hogy a pár igényének és ízlésének megfelelő legyen. Emellett azonban érdemes belegondolni, hogy milyen számban lesznek az esküvőn idősebbek vagy más korosztályok, más zenei világgal. Ez a nap csak Rólatok szól, ugyanakkor a legtöbb pár szeretné, hogy a vendégei is jól érezzék magukat. Amennyiben különböző stílusú zenei blokkokban gondolkodsz, akkor biztosan nem lesz az esküvői buli során senki sem a székéhez ragadva, sőt, az esküvői fotográfus is örülni fog, ha változnak a képeken a szereplők. A jó esküvői bulik élénk hangulatúak, és az ünneplés mellett a pár, a barátok és családtagok közötti önfeledt szórakozást, illetve közösségépítést is elősegítik. Időtartama: hajnal 5 -ig? Na jó, húzzatok rá még egy órát! 🙂
Esküvői Vacsora
Az esküvői vacsora megítélése is egyéni ízlés kérdése. Ha le akarod nyűgözni a vendégeket, akkor több ízlést is ki kell szolgálnia a választéknak, illetve gondolnod kell az ételérzékenységgel küzdő meghívottakra is. Esküvői fotósként sok vacsorán vettem már részt, a személyes véleményem ezzel kapcsolatban a következő: akkor a legjobb a megítélés a vendégek részéről, ha a hagyományos ételeken túl, van néhány ínyencségnek számító falat is. A mennyiség bőséges, de nem túlzó, ugyanakkor semmiből nincsen hiány, tehát például, amikor egy asztaltársaság minden tagja meg szeretne kóstolni egy ételt, ezt gond nélkül meg tudja tenni. Az ételek melegen érkeznek, a személyzet figyelmes. A tálalás a pincérek részéről folyamatos és gyors, így nem fordulhat elő, hogy az egyik asztaltársaság már túl van a vacsorán, míg a szomszédos asztalnál ülők még csak várják azt. Az ital-és üdítőválaszték folyamatos fenntartásáról is gondoskodni kell. Általában jobb a vacsora megítélése, ha az asztaloknál vannak felsorakoztatva az italok, és azokat folyamatosan pótolják, mintha pultból kellene rendelniük a vendégeknek. Fel szokott merülni kérdésként, hogy az esküvői szolgáltatók mikor kapják meg a vacsorát. Válaszom: amint az esemény bejelentése megtörtént, és a főasztal, illetve a közeli családtagok asztala megkapta a vacsorát, ekkor érkezhet a vacsora a szolgáltatókhoz (nem önző okokból). A vacsorát – ahogyan az emberek esznek – nem illik fotózni. Míg a társaságok vacsoráznak, a zenének háttérzeneként kell funkcionálnia, a kellemes beszélgetést elősegítve. A legtöbb DJ és zenész erre egy zenei összeállítást szokott betenni, amíg ők is elfogyasztják a vacsorájukat. A vőfély vagy ceremóniamester részéről szintén nem illendő megszakítani a vacsorát. Amint azonban a vacsora véget ér, minden szolgáltatónak akcióba kell lendülnie – akár egyszerre. Ha a szolgáltatók utolsóként kapnak ételt, az üresjáratot okozhat azoknak a vendégeknek, akik már elfogyasztották a vacsorájukat. Időben általában 1-1,5 óráig szokott tartani az esküvői vacsora.
Esküvői Nyitótánc
Az esküvői nyitótánc lehet koreografált és nem koreografált is. Időtartama általában 3-6 perc szokott lenni. Ez a tánc közvetíti az örömöt, a boldogságot és a pár egymás iránt érzett szerelmét. Hogy Te hogyan választasz, betanultok-e egy táncot vagy sem, az a Te döntésed kell legyen. Hadd segítsem azonban a választást egy gondolattal! Fontos, hogy a menyasszony és a vőlegény élvezze, ahogy táncolnak. Ha nem vagytok táncoslábúak, akkor érdemes egy egyszerű keringőben gondolkodni. A nyitótánc koreografált formája állhat több stílusú táncból is, akár egy zenei mixre előadva. Esküvői fotósként láttam már zeneileg és mozdulataiban is változatos nyitótáncokat, aminek a végén a násznép is be lett vonva a buliba. Közvetlenül ezután szokott következni az örömapákkal és örömanyákkal történő, általában már nem koreografált (ellenkezőjét is láttam) tánc.
Esküvői Játékok
Ezt két esetben szokták bevetni a vőfélyek és a ceremóniamesterek. Rossz esetben, ha leült a buli, és kevesen táncolnak, hogy ezzel dobják fel a hangulatot. Jobbik esetben egy jó buli még színesebbé tételére használják. Egy-egy Lakodalmi Játék átlagosan 10-15 percig tart. Láttam már esküvőket, ahol abszolút nem volt megszakítva Játékokkal az események sora, a násznép gyakorlatilag délutántól hajnalig végig táncolt, csak vacsorázni ültek le. Ez azonban – esküvői fotós tapasztalataim alapján – nagyon ritka. A násznép soraiból sokaknak van igénye a Játékokra, amelyek jópofák, megnevettetik az embereket, és nem vontatottak. Nem utolsósorban erős közösségépítő erejűek. Az előadásmód hatásossága nagymértékben függ az előadótól: nincs két egyforma performansz. Az általam látott, és legnépszerűbbnek ítélt játékok a Kocsis játék; a Táncverseny a násznéppel; a Limbó – Fenyő Miklós Limbó-hintójára; a Mr&Mrs játék, illetve a Kéz/Lábfelismerő játék, valamint még a bolondos fogadalmak. Hagyományos magyar játékaink a mai közízlés miatt átléphetik egyeseknél a jó ízlés határát, ezért mindenképpen érdemes egyeztetni előre az esemény koordinátorával.
Esküvői Torta
A tortavágás az esküvő csúcspontja szokott lenni. A villanyok lekapcsolódnak és csak a tűzijáték fénye világítja meg az arcokat – nehéz perceket teremtve ezzel a felkészületlen esküvői fotós számára. Manapság az esküvői helyszíneknek szigorú tűzvédelmi előírásoknak kell eleget tenniük, így általában nem mindegy, hogy az épület mely pontja ad otthont ennek az eseménynek. Ezt a személyzet szokta koordinálni. A jó esküvői torta legfőbb jellemzője természetesen, hogy finom, általában lágy, légies és krémes állagú. Fontos, hogy legyen cukormentes és „mindenmentes” réteg, hogy az ételérzékenységgel küzdők, például gluténérzékenyek, laktózérzékenyek is megkóstolhassák. A legtöbb esetben cukrászda szokta elkészíteni. Választhatsz különböző anyagú, méretű és formájú tortatartót is, hogy még jobban emeld a tűzijáték fényét. Maga a tortavágás, a vőlegény és menyasszony részéről nem szokott tovább tartani 10-15 percnél. Előfordulhat azonban, hogy egybekötik a menyasszonytánccal és mindenki, aki megtáncoltatja a menyasszonyt, kap egy szeletet, esetleg tánc nélkül is bárki odajöhet az asztalhoz egy szeletért. Másik fontos kérdés a fogyasztásra szánt idő. Ezek az események nagymértékben a násznép számától függenek: egy 90 fős násznép esetében lehet számolni plusz fél, vagy akár háromnegyed órával is.
Menyasszonytánc
A hagyomány szerint ez a menyasszony utolsó tánca, ahol a menyasszonyt áruba bocsátják. A vendégek egyesével vagy családonként táncoltatják meg a menyasszonyt, fedett borítékban (vagy anélkül) pedig pénzt dobnak az esküvői pénzgyűjtőbe. Az örömszülők és közeli családtagok részéről szokás, hogy többször is sorba állnak. Vannak párok, akik kikötik, hogy kizárólag ajándékokat, sorsjegyeket vagy éppen pénzt szeretnének kapni ajándékba. A menyasszonytánc során történik a menyasszonyrablás is. A vőlegénynek ahhoz, hogy visszakapja a menyasszonyt, játékos feladatokat kell megoldania, például 3 percen keresztül folyamatosan dicsérnie az anyósát, inni a menyasszony cipőjéből, esetleg Chippendale jellegű táncot lejtenie stb. A menyasszonytánc hossza ismét a násznép számától függ: egy átlagos, 90 fős esküvő esetén ez általában háromnegyed és másfél óra között alakul. Az Újasszony és az Újembertánc Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében honos néphagyomány. A buli végén az asszonyok és lányok körbefogják a menyasszonyt, a vőlegénynek pedig a hölgyek védőhálóján kell átjutnia, majd fordítva. Borsod-Abaúj-Zemplén megyében honos néphagyomány a gyertyafénykeringő, melynek során a násznép női résztvevői, a vőfély vezetésével, népi éneket énekelnek – kezükben egy-egy gyertyát tartva. Gyakran végződik még az este „vonatozással”, melynek során a vőlegény, mint „masiniszta” irányítja, az egymás vállait fogó násznépet, közben játékos feladatokat – pl: guggolva előre-hátra haladni – megoldva. Az események sora minél színesebb, az esküvői fotós annál inkább fog örülni, hiszen így a képanyag is változatos lesz.
Összegzés
Ahhoz hogy ne csússz el az esküvői menetrenddel, a becsült időkeretekből láthatod, hogy szoros beosztásra lesz szükséged. Egy esküvőbe nem érdemes túl sok eseményt belezsúfolni, mert akkor erőltetettnek hat, azonban mindenképpen érdemes színes menyegzőt tervezni, hogy a násznép minden tagja megtalálhassa a számítását. Az esküvői fotós szemével nézve pedig minél több az esemény, annál színesebb lesz a fotóanyag is. Jó szervezkedést kívánok a Nagy Naphoz! 🙂